pies_terapeuta_dogoterapia_org_informacja

PIES TERAPEUTA
- jaki powinien być?

Jeżeli nie jesteś pewien, czy Twój pies nadaje się do dogoterapii, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Pies terapeuta przede wszystkim musi być przewidywalny. Uważam, że możemy szkolić psa na wiele  różnych sposobów, ale nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego. Musimy mieć przede wszystkim zaufanie do psa i wiedzieć, że cokolwiek się nie wydarzy, pies zachowa spokój i nikt nie ucierpi.

Poza tym pies  musi być społeczny i naprawdę lubić towarzystwo innych ludzi, dotyk i kontakt z człowiekiem powinien być dla niego nagrodą samą w sobie.
Pamiętajmy , że nie każdy pies rodzinny może być psem terapeutycznym.  Jeśli pies nie będzie kochał swojej pracy, jedynie ją tolerował, bo został do tego wyszkolony, że pozwala się głaskać tylko dlatego, że wie, że potem dostanie nagrodę od opiekuna to niestety nasz psiak będzie  się męczył i doprowadzimy do tego, że narastać będzie w nim frustracja, która prędzej czy później wyjdzie i tego trzeba mieć świadomość.

Pamiętajmy również, że nie ma czegoś takiego jak rasa, która nadaje się do dogoterapii. Każdy pies ma własny charakter. Ten który ma z nami pracować nie może przejawiać agresji ani lęku. Musi również zachować spokój w odpowiedzi na różne bodźce. Nie każdy pies też sprawdzi się w pracy z dziećmi, ale może świetnie dawać sobie radę w pracy z osobami starszymi.
Nigdy nie zmuszajmy psa do pracy!!! Bezwzględnie pamiętajmy, że jeżeli pies czuje się niekomfortowo w danej sytuacji należy się wycofać.